یکشنبه, سپتامبر 24, 2023
بازی های الکترونیکی ورزشی

آیا کریپتو مرده است؟ – مسیریابی در تکامل ارزهای دیجیتال

آیا ارزهای دیجیتال مرده اند؟ این یک سوال منصفانه است، 2022 سال سخت دیگری برای این بخش هنوز نوپا بود. بازار ارزهای دیجیتال بیش از 2 تریلیون دلار و بیت کوین بیش از 60 درصد از ارزش خود را از دست داده است. سال گذشته بیش از چند سقوط کریپتو رخ داد، از جمله FTX فرزند طلایی Sam Bankman-Fried که بین 1 تا 10 میلیارد دلار بدهی به طلبکاران باقی گذاشت. با این حال، همه چیز غم و اندوه نیست، قیمت بیت کوین اخیراً برای اولین بار از تابستان 2022 به بیش از 26000 دلار رسیده است. و اینکه چگونه ارزهای رمزنگاری شده را ببینید واقعاً بستگی به این دارد که در این حوزه به کجا نگاه می کنید.

ما ارزهای رمزنگاری شده، سرمایه گذاری و فرصت های معاملاتی را که باعث تولد این صنعت شده اند از فناوری بلاک چین اساسی جدا می کنیم. و علاوه بر این، تکرارهای نوظهور امروزی مانند NFT ها و فناوری های متاورس را متمایز کنید. ما می‌توانیم هر یک از این تحولات و کاربردهای ارزهای دیجیتال را متفاوت ببینیم و کاملاً متمایز از یکدیگر رفتار می‌کنند.

آیا ارزهای دیجیتال مرده اند؟

اعتبار تصویر: Frank60/Shutterstock

ارزهای دیجیتال و صرافی ها

آیا بیت کوین مرده است؟ نه، فرار است، این طبیعت جانور است. بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال مشابه توسط بانک‌های مرکزی غیرمتمرکز و غیرقابل تنظیم هستند، قیمت آن‌ها توسط حرکات بازار، عرضه و تقاضا و احساسات سرمایه‌گذاران تعیین می‌شود. آیا صرافی‌های ارزهای دیجیتال مرده هستند؟ برخی از آنها قطعاً مانند FTX و BlockFi در سال 2022 هستند. این صنعت همچنین شرکت سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال Voyager Digital و صندوق تامینی Three Arrows Capital (3AC) را از دست داده است و این فقط برای نام بردن از چند مورد در یک سال است.

آیا رمزنگاری مرده است؟ نه، رمزنگاری هنوز در حال تکامل است و به دلایل مختلف برخی از بازیکنان و در واقع سکه های خود را در این راه از دست می دهد. طبق نظرسنجی اقتصادی سراسر آمریکا CNBC، تنها 8 درصد از آمریکایی ها دیدگاه مثبتی نسبت به ارزهای دیجیتال دارند.

اما، در پی داده‌های جدید تورم و آخر هفته‌ای که در آن یک بانک معمولی‌تر، دره سیلیکون (SVB) گرد و غبار را گاز گرفت، بیت‌کوین بهترین بهبود خود را در 9 ماه گذشته ثبت کرده است.

بررسی اجمالی PwC از تکامل ارزهای دیجیتال، آن را به عنوان “مرحله جدیدی از بازارهای مبتنی بر فناوری” توصیف می کند که پتانسیل ایجاد “اختلال” را دارند و می گوید ارزهای دیجیتال “پتانسیل انقلابی” دارند. این مقاله اضافه می‌کند که بحث درباره این نیست که آیا ارز دیجیتال زنده می‌ماند یا خیر، بلکه بیشتر درباره چگونگی تکامل آن و زمان رسیدن به بلوغ است.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید:

فناوری بلاک چین

فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده یا شبکه‌های بلاک چین که شروع به تقویت ارزهای دیجیتال کرده‌اند، می‌توانند بدون لنز نوسانات قیمت و سقوط مبادلات، بسیار متفاوت دیده شوند.

پتانسیل بلاک چین آنقدر زیاد بود که تقریبا فوری شرکت‌های بزرگ و حتی بانک‌های مرکزی بررسی کاربرد آن را برای بهبود فرآیندها، ردیابی حرکت محموله‌ها و محصولات، و فعال کردن مبادله پول و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) آغاز کرده‌اند. پیشرفت برای این پروژه‌های بزرگ کند است و برخی از آن‌ها قطعاً از بین رفته‌اند، اما بلاک چین نمرده است.

پروژه های NFT و Metaverse

از این رو، ارزهای رمزنگاری شده هنوز «جریان اصلی» نیستند، زیرا بیشتر مردم از آنها به صورت روزانه استفاده نمی کنند.

چگونه آنها به “جریان اصلی” تبدیل می شوند و در فرهنگ روزمره تثبیت می شوند؟ پاسخ این است استفاده.

مسلماً، آسان‌ترین تبدیل به کاربر، 3 میلیارد گیمر فعال جهان، عمدتاً Millennials و Gen Z و نسل‌های دیجیتال ما هستند.

پروژه های متاورس NFT و بلاک چین تا حدودی از ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت کوین جدا شده اند، اما از فناوری مشابهی استفاده می کنند. از آنجا که NFT ها اغلب در صرافی هایی مانند crypto.com فروخته یا معامله می شوند، و از آنجایی که برای ذخیره NFT ها به کیف پول دیجیتالی نیاز است، کاربران در واقع در فضای ارزهای دیجیتال تراکنش می کنند.

تا به حال، پروژه‌های متاورس و ارزهای دیجیتال به طور ذاتی به هم مرتبط هستند. پروژه های بزرگ از جمله Decentraland، The Sandbox، Axie Infinity و ApeCoin همگی دارای NFT یا سکه های بومی هستند.

پروژه های متاورس که هیچ منشا رمزنگاری ندارند هنوز در طفولیت هستند. فیس بوک در حال توسعه متا است و مایکروسافت مش وجود دارد. اینکه ما در نهایت در این فضاها چگونه معامله خواهیم کرد کاملاً مشخص نیست. چند روز پیش، فیس بوک اعلام کرد که از NFT ها در اینستاگرام و فیس بوک پشتیبانی می کند. حرکتی که دیو کروگمن، هنرمند NFT و دیگران آن را “کوته فکری” می گویند. جالب اینجاست که متا پی پاسخ فیسبوک به تراکنش‌های متاورس خود است و برنامه‌های سال گذشته نشان می‌دهد که می‌تواند از ارز دیجیتال پشتیبانی کند.

آیا آخرین پیشرفت ها نشان می دهد که رمزگذاری برای متا مرده است؟ ما نمی دانیم. با این حال، آینده سرگرمی مطمئناً یک حوزه همپوشانی و متصل از فیلم‌ها، بازی‌ها، ورزش‌های الکترونیکی، شرط‌بندی ورزش‌های الکترونیکی، ارزهای دیجیتال، دنیای مجازی و واقعیت افزوده و موارد دیگر خواهد بود.

اگر پروژه‌های بازی‌های بلاک چین و متاورس به جریان اصلی برسند، پروژه‌های متاورس غیر رمزنگاری ممکن است نیاز به ارائه نوعی متقاطع کریپتو برای دستیابی به قابلیت همکاری یکپارچه‌ای داشته باشند که این عصر دیجیتال به ما وعده می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *